"A legelső együtt zenélés során egymásba szerettünk" - Interjú Meybahar első lemeze kapcsán

2019. 03. 25.

Dalok.hu: Ez az első lemezed, pedig nem tegnap kezdted a zenélést. Milyen utat jártál be eddig?

Kopcsik Márton: Valóban, most hogy így belegondolok mennyi sikeres lemezt vettem már fel, azt hiszem nem kapkodtam el a dolgot saját lemezünkkel kapcsolatban. Úgy érzem komoly motiváló energiákat vagyok képes megmozgatni, de igazából nem szeretem eröltetni a dolgokat. Ha valaminek itt az ideje, akkor itt van: szeretem és tisztelem a természetes folyamatokat. Ahol "most éppen tartok", az is csak ennek a következménye: már középiskolás koromban volt szerencsém sok országba eljutni és megismerkedni személyesen más kultúrákkal, emberekkel, és ezek az élmények meghatározták a későbbi későbbi zenei érdeklődésemet is. A zenélés, - ebben az értelemben a tartalom - mellett, már a kezdetekben is fontos volt számomra a hangok formája, felépítése is. Ezért kezdtem el hangmérnöki tanulmányaimat. Mindkettő fontos része az életemnek, de más és más szempontból. Első saját zenei projektem a Presense Live Act is ebből az élményből táplálkozik. Szabó Gábor barátommal és hangmérnök kollegámmal hívtuk életre és kifejezetten öröm számomra, hogy mindig a legjobb szakmai tudásomat veszem igénybe általa. Tele vagyunk kihívásokkal és olyan dolgokat valósíthatunk meg vele amiről eddig csak álmodtunk. Az ezt követően alakult Meybahar zenekarunkkal is egy álom válik valóra. Úgy érzem ezért hihetetlen energiák tudnak megmozdulni. Nyitott szemekkel járok, követem a megérzéseimet, és figyelem a hatásokat. Tisztelem mások munkáját, de a humbug dolgokat, produkciókat valahogy azonnal messziről kiszimatolom. Nálam valahogy mindig is működött egy természetes szelekció, óriási az igényem,  hogy megkeressem a tiszta forrást, és a legjobbakkal találkozhassak, legjobbaktól tanulhassak. Külső szemlélőnek tudom, ez sokszor őrültségnek látszik!     

 Dalok.hu: Hogyan lett a hegedű a fő hangszered? Vannak zenei példaképeid?

Kopcsik Márton: Úgy 10-11 éves koromtól hegedülök, általános klasszikus zenei iskola után autódidakta módon folytattam tanulmányaimat. A görög, örmény, török mevlevi szúfi, a perzsa klasszikus zene mellett az indiai klasszikus zene, valamint számtalan személyes találkozás hatott és hat rám ma is. Pink Floyd, Jimy Hendrix és Baba Allauddin Khan után, legnagyobb hatással Ross Daly munkássága nyűgözött le. Nem véletlenül utaztam ki hozzá, hogy tanuljak tőle személyesen, és hívtuk meg évek múlva művésztársával, Kelly Thomaval első Meybahar Esténkre sem. Szerintem a példaképek nagyon fontosak az ember számára, mert van lehetőséged általuk tiszteletet és alázatot is tapasztalni magadban, főleg ha jó személyes kapcsolat is kialakulhat velük. Szerintem ez a legfontosabb és segíthet helyes irányba terelni a dolgokat. Furcsa talán, hogy hegedű van a kezemben, a legnagyobb zenei hatások nem hegedűsöktől érnek.

Dalok.hu: Több különleges hangszert is használsz. Mit érdemes ezekről tudni?

Kopcsik Márton: Több hangszerem is van. A normál hangolású hegedű mellett, van egy másik hangolású is. Valamint Bodnár Gábor hangszerkészítő bevonásával közösen terveztünk egy 8 zengőhúrral rendelkező brácsát is. Ez egy hosszú folyamat eredménye, ami meghatározó mérföldkő számomra saját hangzásvilágom keresésében. Nem figyelemfelkeltésből, hanem személyes élményekből és indíttatásokból kezdtem el ezzel az új hangszerrel foglalkozni és bár ez egy zenész számára a hangszerével való foglalkozás folyamatos kihívás, nagyon izgalamas számomra!

Dalok.hu: Hogyan találkoztál Mariliával? A zene volt az első vagy a szerelem?

Kopcsik Márton: 2013-tól több ízben folytattam zenei tanulmányaimat Ross Daly iskolájában, Krétán, ahol hamarosan összehozott a sors minket Mariliával, aki görög szantúron játszik. Ennek a kapcsolatnak köszönhetően bontakozott ki a zenekar, és alakult ki a Meybahar mai felállásában is. A legelső együtt zenélés során egymásba szerettünk.    

Dalok.hu: Mutasd be a Meybahart. Van egy előre meghatározott zenei koncepciója vagy spontánul alakul a zenétek?

Kopcsik Márton: A Meybahar zenei világában alapvetően az Égei-tenger és a Kis-Ázsia kultúrák zenei gyökereiből táplálkozva fejezzük ki érzéseinket. Ez azért lehetséges, mert nem csak imitálunk vagy próbálunk valahogyan eljátszani egy dalt, mindannyian azon dolgozunk, hogy megértsük a mögöttest és megtanuljunk minél szebben azokon a zenei nyelveken keresztül megszólalni, és ezáltal újrakölteni gondolatainkat. 

Mai felállásában így néz ki a zenekar:

Marilia Pilti - görög szantúr

Kopcsik Márton - hegedű, zengőhúros brácsa

Krolikowski Dávid - ütőhangszerek

Takács Péter - tabla 

Varga Merse - doholla, keretes dob

Természetesen alakult ki a koncepciónk is. Talán inkább úgy fogalmaznám meg, hogy ösztönös energiáinkat, mindig is fontosnak éreztük megélni, ami mögött - már csak a stílus miatt is - csak nagyon tudatos munka folyhat. 

Az első időkben barátainkkal való találkozások és közös zenélések öröméből indíttatva határozottan úgy éreztük ezzel komolyan szeretnénk foglalkozni a jövőben. 

Ezt követően, Mariliával egy éven keresztül dolgoztuk ki a mai reprtoárunk alapjait, amit idővel közösen hangszereltünk át a többiekkel. Azóta kidolgoztunk háromfajta trió felállást és sokakat megdöbbentő módon teljes létszámban  - három ütőhangszerrel kiegészülve - is gyakran fellépünk. 

A legfontosabb szempont számunkra, hogy azzal zenével foglalkozzunk, amit szeretünk, ami a legnagyobb és legmélyebb hatást gyakorolja ránk. A görög, török, örmény, a perzsa, vagy az indiai zenék számunkra természetesek. Mindig ez a világ nyűgözött le minket leginkább. Mindannyiunk számára megvannak a külön-külön személyes kötődései azzal amivel foglalkozik és amivel a zenekarban is közösen foglalkozunk.

Marilia görög lány, modern zenei tanulmányai során, mindig is örömmel fedezte fel újra saját hagyományaikban rejlő szépségeket. Külön öröm és nagyon izgalmas számára, hogy mivel jelenleg Magyarországon él, a legnagyobb görög szantúrművész Ourania Lampropoulou tanításai után, megismerkedhet a magyar cimbalom játék nagymestereivel is, mint Balogh Kálmán, vagy Lukács Miklós. 

Takács Péter az indiai klasszikus zene szerelmese, Szalai Pétertől tanul tablán és gyakran jár Indiába is, hogy elmélyítse tanulmányait.

Varga Merse az isztanbuli ütőhangszer egyik legnagyobb mesterétől Misirli Ahmet-től tanult, játékában találkozik az indiai, török és balkáni zenei tradíció. Krolikowski Dávid elsősorban dobfelszerelésen kezdte zenei tanulmányait, de később ő rá is nagy hatással volt a közel-keleti, afrikai, dél- amerikai zenei kulturák komplex és kimeríthetetlen ritmus világa. Izgalmas, hogy mind három ütősünk elmélyülten foglalkozik a keleti ütős játék hagyományaival, ezért tökéletesen tudnak egy nyelvet beszélni, ami óriási lehetőségeket kínál a hangszerelésben.

Dalok.hu: Mit érdemes tudnia a hallgatónak az „Abyss” lemezetekről?

Kopcsik Márton: Ez az első kislemezünk, amely egyben  a zenekar első saját közös alkotásának a címe is! Szerettünk volna egy olyan bemutatkozó lemezzel megjellenni, ami egyfelől összefoglalja eddigi munkásságunkat, ugyanakkor előremutató is! Így hallgathatóak rajta saját szerzemények, tradícionális és kortárs zenei átdolgozások is. A cím választás is erre utal: ‘Abyss’ jelentése ‘mélység’, ami magával ragadja az embert. A lemez saját stúdiónkban (Bresaola Studios), Budapesten készült, aminek egyben hangmérnöke is voltam. A kislemez idén jelenhetett meg a Fonó kiadó gondozásában, elérhető az online zenefelületeken is, megvásárolható a Fonó webboltban, vagy tőlünk a koncertjeink után. 

Dalok.hu: Mik a zenekar tervei? Hol lehet titeket látni a közel jövőben?

Kopcsik Márton: Jelenleg a Meybahar Estek a legfontosabb programsorozatunk, több, mint 10 program van tervben, amiket szeretnénk a jövőben meg is valósítani. Legközelebb május 23-án egy görög trió, az ‘Ek Vatheon’ lesz a vendégünk, nagyszerű zenészekkel és tanárokkal. Kyriakos Tapakis, udon (keleti lant), Nikos Paraoulakis neyen és Lucas Metaxas nagybőgőn fognak egy különleges koncertet adni nekünk. Nagyszerű este lehet többek között a török mevlevi dervis zene szerelmeseinek.

A Budapest Ritmo Showcase szereplést követően kaptunk meghívást a palicsi Etnofest világzenei fesztiválra júniusban.

Szeretnénk továbbá egy videóklipet is forgatni az egyik számunkhoz, amit már a lemezkészítés során el is kezdtünk. Örülünk, ha saját belefektetett munkánk mellett, kiadónk segítségével minél több emberhez eljuthatna a zenénk. 

Képek: Facebook

Az albumot ITT töltheted le. 

MEGOSZTÁS

További hírek

2024. 07. 20.
Az Ephemere formáció alapítói egy női alkotópáros: Caussanel Izabella és Orbay Lilla. Kompozícióik a huszadik század első felének jazz és sanzonvilágára, a bárok bensőséges atmoszférájának beidézésére, latinos hangulatra épülnek.
2025. 01. 12.
Alig van más olyan nemzet, amelynek zenéje olyan erősen jelen van Magyarországon, mint a délszláv. Vujicsics, Besh o droM, Söndörgő és sok más itthoni zenekar játssza a déli szomszédok zenéjét, és nagyobb népszerűségnek örvend, mint az eredetik.
2025. 01. 12.
CD-nél jobb, hi-res minőségben is elérhető a Glissonic Trió Dalok.hu terjesztésében megjelenő Urobo című albuma. Amerikában díjat nyert a glissotar nevű hangszer, az idei Jazz.hu listáján pedig a hetedik helyen szerepel a megálmodója.
2024. 11. 25.
Tavaly nyáron debütált a hattagú Selah Vie első, "Ilyen az Élet" című nagy lemeze. A funk, roots rock jegyekkel építkező formáció munkásságát az életszeretet és az életrevalóság fűszerezi.
2024. 11. 25.
Juhász Attila Jack legutóbb tavaly nyáron adott ki nagylemezt „Morning Sensations” címen. A zenész idén sem hagyja unatkozni az instrumentális zene rajongóit, elkészítette legújabb albumát, amit „Just A Moment”-re keresztelt.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink