A Hangfoglaló Program 5 éve

2020. 01. 13.

Először a számok. „2017 óta Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program eddig mintegy 4,3 milliárd forintot fordíthatott pályázatokra. Ebből közel 1 milliárd jutott a koncerthelyszíneknek, hogy a Kárpát-medencében továbbra is lehessen magyar élőzenével találkozni. Hasonló összeggel segítettük a hazai könnyűzene külföldi megjelenítését, ami egy hosszú építkezés, de már látszanak az eredményei”. A pénzösszegek mellett Bajnai Zsolt kiemelte a 140 zenekart is, amelyeket eddig az Induló Előadói Alprogramban támogattak, avagy a Hangszert a kézbe 36 állomását, amelyeken több mint kilencvenezer fiatal és kevésbé fiatal próbálhatott ki úgy zenei eszközöket, ahogy egyébként sehol sem lenne lehetősége.

A program megteremtette a lehetőséget, hogy egyre többen foglalkozzanak a magyar könnyűzene múltjával, a menedzserképzéssel, eddig szinte teljesen hiányzó kutatásokkal, vagy éppen a könnyűzenei oktatás lehetőségeivel.
Az öt év általános eredménye - a fiatalokat leginkább megfogó, de a mindennapokban mindenkit körülvevő művészeti ág végre szervezeti szinten, forrásokkal, kiszámíthatóan felzárkózott a többi művészeti ág mellé.
Azokkal a hangokkal szemben, akik azt állítják, hogy a könnyű zenének önfinanszírozónak kell lennie, Bajnai Zsolt ezt állítja: „a tehetséggondozás, a kultúrához való hozzáférés egyenlő esélyeinek a biztosítása, a magyar szerzők külföldi piacokra való eljuttatása, a szerteágazó szakemberképzés, vagy éppen a jövőhöz nélkülözhetetlen múlt megőrzése egy ekkora nemzetnél, ilyen méretű piacon, az állam képében megjelenő közösség részvétele nélkül elképzelhetetlen és lehetetlen. Nem véletlen, hogy a Hangfoglaló Program kilenc alprogramjával, a HOTS magyar exportbrand-del és a Könnyűzenei Szolgáltató Irodával, ezekre a kihívásokra válaszoló, kvázi életpályamodellt kínálva igyekszünk tenni a kortárs, minőségi zenéért és művelőikért.”
Hozzátesszük, hogy a Hangfoglaló a szerzőktől, kiadóktól és előadóktól elvont pénzekkel gazdálkodik, ilyen értelemben nem beszélhetünk állami finanszírozásról.
Végül annak a fontosságát emelte ki Bajnai Zsolt, hogy nem kész, kőbe vésett projektek ismétlődnek évente, hanem ügyek vannak, amelyeket a szakma képviselői alakíthatnak, amelyek az elvárásokhoz és a lehetőségekhez igazodhatnak.

Forrás: Kultura.hu

 

MEGOSZTÁS

További hírek

2024. 07. 20.
Az Ephemere formáció alapítói egy női alkotópáros: Caussanel Izabella és Orbay Lilla. Kompozícióik a huszadik század első felének jazz és sanzonvilágára, a bárok bensőséges atmoszférájának beidézésére, latinos hangulatra épülnek.
2024. 11. 24.
Lovasi Eszter 2023-ban kezdte közzétenni dalait Jules War néven. Dream popnak nevezhető a stílusa, angolul énekel. Most megjelent az első nagylemeze.
2024. 11. 24.
A 2004-ben alapított Romengo négy kontinens, több mint 30 országában koncertezett, a magyarországi oláh-cigány zenei kultúrát képviselve a legrangosabb világzenei fesztiválokon és koncerttermekben. December 6-án az A38-on ünnepli születésnapját.
2024. 11. 11.
A „Legyen szép és boldog a karácsony” egy nagyszabású, ünnepváró dupla album, amit az alkotók a szimfonikus zenekari hangzás, a könnyűzene, és nem utolsó sorban a karácsonyi dalok
2024. 11. 11.
Idén is lesz Nedves November Fesztivál az Analog Music Hallban november 21-én, csütörtökön este a Mohai Tamás Band, a Ragazzi Razzi és a Syl Mohai Trió közreműködésével. Mindhárom zenekarnak a közelmúltban jelent meg új albuma. 
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink