A szerzők számára kulcsfontosságú ügyben született most szerdán kedvező döntés az Európai Parlamentben: a techcégekkel szemben a művészek jogaira voksoltak!
Szeptember 12-én az Európai Parlament közel kétszáz fős szavazati többséggel elfogadta az új szerzői jogi irányelvet. Az európai szerzők számára óriási mérföldkő az eredmény, hiszen ez az irányelv biztosíthatja számukra azt, hogy az interneten elérhető műveik online felhasználása után végre tisztességes bevételhez juthassanak.
Köszönjük azoknak a hazai szerzőknek, akik csatlakoztak a kampányhoz, aláírták a szerzők nyílt levelét – vagy bármilyen módon segítettek eljuttatni üzenetünket a döntéshozókhoz!
A szerzők európai szintű összefogására azért is volt égető szükség, mert a tervezetet először –júliusban – elutasították a képviselők. Ezt követően Európa-szerte kampányba kezdtek az alkotók és az őket képviselő közös jogkezelők – így az Artisjus is. Mindezek után szerdán 438 szavazattal (226 ellenszavazat és 39 tartózkodás mellett) az Európai Parlament elfogadta a tervezetet.
A szavazás eredménye révén megkezdődhet az egyeztetés az Európai Bizottság, a Tanács és a Parlament között az irányelvről. Miután a Bizottság és a Parlament már elfogadta azt, most az Európai Tanács vizsgálja meg, a végső döntést 2019 januárjára tűzték ki. Ezután pedig sor kerülhet arra, hogy az egyes tagállamok is implementálják saját törvénykezésükbe az új szabályozást.
„A mai nap győzelmet jelent Európa számára, hiszen függetlenedhet a piacot uraló techcégektől, amelyek hatalmas profitra tettek szert azzal, hogy kihasználták az elavult jogi szabályozást. Így tovább erősíthették egyébként is meglévő dominanciájukat, jelentős bevételkiesést okozva ezzel az alkotóknak és Európának” – nyilatkozta a szavazás napján Anders Lassen, a szerzők európai szervezete (a GESAC) elnöke.
• Elfogadták a művészek jogainak kedvező irányelvet
• Az új szabályozás révén a szerzők tisztességes bevételhez juthatnak az internetes felhasználások után
• Következő lépés: az Európai Tanács vizsgálja, januárra várható a végső döntés
• Ezt követően ültetik át a tagországok saját jogrendjükbe az új irányelvet